Avrupa Gönüllü Hizmeti

Avrupa Gönüllü Hizmeti (AGH) Hakkında Soru Cevap

Avrupa Gönüllü Hizmeti

Yabancı dilin geliştirilmesi açısından tercih edilebilecek onlarca farklı yöntem bulunmaktadır. Avrupa Gönüllü Hizmeti nedir konusu da bu kapsamında yanıtlanan sorulardan biridir. Çünkü bireyler sivil toplum örgütleri tarafından tasarlanmış olan bu proje kapsamında herhangi bir Avrupa ülkesine seyahat edebilmektedir. Gerçekleştirilen seyahatler kapsamında oluşturulan planlara göre hareket edilmektedir. Sivil toplum örgütlerinin alanlarına göre katılımcılar farklı sosyal sorumluluk projelerinde görev almaktadır.  Avrupa Gönüllü Hizmeti için minimum süre iki ayken maksimum on iki aya kadar Avrupa’da kalmak mümkün olmaktadır.

 Avrupa Gönüllü Hizmetine Kimler Başvuru Yapabilir?

 Avrupa Gönüllü Hizmeti sadece gençlerin başvuru yapabilecekleri bir hizmet olarak sunulmaktadır. Ancak başvuru yapacak olan gençlerde üniversite mezunu olmak gibi bir şart aranmamaktadır. Ön lisans, lisans ya da ortaokul mezunları da yaş kıstaslarına uygun olmaları halinde başvurularını anlatılacak olan şekilde yapabilmektedir. Sadece bir katılım hakkı bulunan proje kapsamında başvuru için ise 17 – 30 yaşları arasında olunması kâfidir. Avrupa Gönüllü Hizmeti başvuruda bulunmayı düşünenlerin en merak ettikleri konulardan biri de yabancı dildir. Ancak sosyal sorumluluk projesi herhangi bir dilin akıcı şekilde konuşulması şartı da aramamaktadır. Zaten ortak dil olan İngilizce seyahat sırasında bir şekilde öğrenilmektedir.

Avrupa Gönüllülük Hizmeti Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gönüllülük esasına dayanan bu hizmetin farklı dernek ve vakıflar tarafından oluşturulduğu bilinmektedir. Bu neden yüzünden katılımcı olmak isteyenler ilk etapta aracı olan kurumları tespit ederek işe başlamalıdır. Avrupa Gönüllülük Hizmeti başvuru sürecindeki sonraki adımlar kurumların istedikleri özel şartların bulunup bulunmadığının kontrolüdür. Zaten başvuru için doldurulması istenen form çevrimiçi olarak yayımlanmaktadır. Bireyler formları doldururken ülke ve verilecek olan hizmet alanlarını da kendilerine göre belirleyebilmektedir. Başvurunun en önemli adımlarından biri de motivasyon mektubudur. Bu mektup kişilerin kendilerini, ilgi alanlarını, kişisel özelliklerini veyahut eğitim seviyesini anlattıkları yazılar olarak tanımlanmaktadır. Projeye neden katılım sağlanmak istendiği de mektup çerçevesinde açıklanması istenen bilgiler arasında yer almaktadır. Bireylerin mektupları incelendikten hemen sonra kabul edilmeleri halinde geri dönüşe geçilmektedir.

 Avrupa Gönüllü Hizmetinde Hangi Ülkelere Seyahat Edilebilir?

 Avrupa Gönüllü Hizmeti ülkeleri aslında oldukça geniş bir listedir. Çünkü gidilebilecek olan ülkelerin tümü Avrupa Birliği ülkelerinden oluşmaktadır. Bunların yanı sıra AB üyeliği bulunmayan altı garklı program ülkesi de seyahatler kapsamında yer almaktadır. Dört EFTA üyesi, AB adayı konumunda olan Türkiye de programa dahil edilmiştir. Bu neden yüzünden ülkemizden Avrupa’ya giden gençler olduğu gibi Avrupa’dan ülkemize gelen gençler de bulunmaktadır. Avrupa Gönüllülük Hizmeti vizesi de gidilecek olan ülkelere göre değişim göstermektedir. Ancak zannedilenin aksine proje kapsamında vize konusunda yardımcı olma durumu bulunmamaktadır. Bu nedene bağlı olarak ülke seçimi elde olan vizelere göre yapılmalıdır. Ya da vize almak kolay olan ülkeler seçilebilmektedir.

 Avrupa Gönüllü Hizmeti Çalışma Süreleri

Proje kapsamında başvuru ücretleri ve çalışma süreleri de ilgi çeken başlıklardandır. İlk etapta bu projeye katılmak isteyenlerden herhangi bir başvuru ücreti talep edilmemektedir. Hatta proje katılımcılarına ülkeden ülkeye değişim gösteren miktarlarda cep harçlığı sağlanmaktadır. Proje kalacak yer ihtiyacını da en iyi şekilde karşılamaya özen göstermektedir. Avrupa Gönüllülük Hizmeti çalışma saatleri de cep harçlıklarında olduğu gibi tercih edilen ülkeye göre değişim göstermektedir. Ancak ortalama olarak 35 ila 40 saat arasında haftalık çalışma süresinin bulunduğunun söylenmesi mümkündür. Dil eğitimlerini de kapsayan bu süreden sonra iki gün haftalık izinin yanı sıra on sekiz gün tatil hakkı da verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir