Vize ve Pasaport İşlemleriYurtdışı Tatili

Avrupa Gönüllülük Projesi Nedir?

Erasmus Plus Avrupa Gönüllülük projesi

Avrupa Gönüllülük Projesi Nedir?

Avrupa Gönüllülük Projesi nedir? Günümüzde farklı bir ülkeye gidebilmenin değişik yöntemleri bulunmaktadır. Avrupa Gönüllülük Projesi nedir konusu da bu çerçevede incelenmesi mümkün olan başlıklardandır. Ancak proje turistik amaçlardan ziyade yardımlaşma amacı içermektedir. Ne yazık ki her insan aynı yaşam koşullarına sahip değildir. Proje kapsamında gerçekleştirilen işler ise bireylere sosyal eşitlik sağlama adına atılan küçük adımlar olarak görülebilmektedir. Avrupa Gönüllülük Projesi gönüllülük esasına dayandığı için proje kapsamında herhangi bir şekilde kar elde etmek de mümkün değildir. Başvuruları buna göre alan proje, uygun bulunan adaylarla kısa süre içerisinde iletişime geçerek onlara en uygun olan programlarda gönüllü olmak şansını tanımaktadır.

Avrupa Gönüllülük Projesi

Londra’dan bir görüntü

 

Avrupa Gönüllülük Projesi Hakkında

Avrupa Gönüllü Hizmeti sadece gençlerin katılabileceği proje türlerinden biridir. Çünkü proje taleplerinin kabul edilmesinde sağlanması gerekli olan bir yaş aralığı bulunmaktadır. 17 ile 30 olan bu aralık uzun zamandan bu yana geçerliliğini korumaktadır. Dinamik bir ekip oluşturulmak istendiği ya da insanların iş yaşamına başlamadan seyahatlerini gerçekleştirmek arzuları olduğu için aş aralığının değiştirilmesi de beklenmemektedir. Avrupa Gönüllülük Hizmeti hakkında katılımcıların oldukça olumlu yorumlar yaptıkları da bir gerçektir. Programda ana dil olarak İngilizce kullanılmaktadır. bu sayede bireyler farklı insanlara yardım yapmalarının yanı sıra dillerini geliştirmek, eğlenceli zaman geçirmek ve değişik yerleri ziyaret etmek şanslarını da ellerinde bulundurmuş olacaktır.

Avrupa Gönüllülük Projeleri

Bilindiği üzere özellikle üniversite dönemlerinde öğrenci değişim programları uygulanmaktadır. Uygulanan programlar çerçevesinde öğrenciler farklı kültürleri tanıyıp dil öğrenimlerine katkıda bulunabilmektedir. Avrupa Gönüllülük Projeleri de aynı özelliklere sahip olan proje türleri içerisinde sayılmaktadır. Sistemin tek bir projeden oluşmaması ise hazırlayanların sivil toplum örgütleri ile alakalı olmasından ileri gelmektedir. Böylelikle ülke sorunlarının hemen her türlüsü için alternatif bir yardım yapılabilmektedir. Yardımların insanı boyutta olması katılımcıların özellikle psikolojik açıdan kendilerini daha iyi hissetmelerini sağlayacaktır. Bazı projeler ise tamamen çevre üzerine kurulmaktadır. Avrupa Gönüllüler Projesi’nde katılım sağlanacak olan alan için sivil toplum örgütlerine başvuru mektupları gönderilmesi lazımdır. Bu konu ise başvuru bölümünde detaylandırılacaktır.

Avrupa Gönüllülük Projesi Başvurusu

Bahsedilen işlemler gönüllüler hareketlerinden oluştuğu için bireyler kendi istekleri ile bir başvuruda bulunmak zorundadır. Başvuru için ilk zamanlar isteklerin belirtildiği tanıtım mektuplarının oluşturulması gerekmiştir. Avrupa Gönüllülük Projesi başvurusu artık online şekilde de yapılabilmektedir. Fakat sivil toplum örgütlerinin başvuru için belli zaman aralıklarını belirledikleri bilinmektedir. Bu zaman aralıklarını kaçırmak demek farklı bir projenin oluşturulmasını beklemek demektir. Başvuru sırasında sorulan sorulara net şekilde yanıt vermek ve bireysel tanıtımların iyi şekilde gerçekleştirilmesi de önemlidir. Son olarak kişiler proje katılım sürelerini kendileri belirleyebilmektedir. Kimi projeler sadece 2 aydan oluşurken kimileri için 12 aya kadar uzayan zaman dilimlerine ihtiyaç vardır.

Avrupa Gönüllülük Proje Masrafları

Proje kapsamında gidilecek olan ülkeler değişim gösterebilmektedir. Sivil toplum örgütleri bu nedene bağlı olarak pasaport temini için gerekli olan harcamalara sponsor olmamaktadır. Kişilerin başvurularını pasaport teminlerine göre yapmaları bu neden yüzünden önemlidir. Avrupa Gönüllülük Proje masraflarının diğerlerinden en önemlisi yoldur. Yol masrafları ülkeden ülkeye göre değişim göstermektedir. Fakat proje kapsamında yol masraf ücreti adı altında bir ödeme yapılmaktadır. bu ödemelerin hangi ulaşım yolu üzerinden kullanılacağı da kişilerin tercihlerine bırakılmıştır. Ayrıca projede gönüllü olarak görev yapanlar için belli miktarlarda cep harçlıkları da verilmektedir. Yine de verilen miktarlar çok yüksek olmadığından ötürü tüm geçimin bu paralarla sağlanması imkanlar kapsamında bulunmamaktadır.

Diğer Yazılar
Vize ve Pasaport İşlemleri

İltica Nedir? Nasıl İltica Edebilirim?

Nasıl İltica Edebilirim? İltica nedir ne değildir? Nasıl iltica edebilirim? tam olarak…
Devamını Oku
Vize ve Pasaport İşlemleri

Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır? 2021 Fiyatları Nelerdir?

Öğrenci pasaportu nasıl alınır? Sorusu son günlerde birçok öğrenci için merak uyandıran…
Devamını Oku
Vize ve Pasaport İşlemleri

E2 Yatırımcı Vizesi Nedir, Nasıl Alınır?

E2 Yatırımcı Vizesi Nedir? E2 yatırımcı vizesi nedir ne değildir amaçları ABD içerisinde…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir