Gezilecek Yerler

Çubuk Gölü

Çubuk Gölü ‘ne nasıl gidilir?

TRT’nin de 2005 yılında 11 bölümler oluşan ‘’Aynalar’’ adlı dizi çekimlerinde kullanılmak üzere özel bir şirket tarafından 7 adet yel değirmeni yapıldı. Değirmenler pek ilgi bulmayınca şirket değirmenleri atıl durumda bıraktı. Terk edilmiş şekilde bırakılan bu yel değirmenlerinin hepsinin kapıları açık şekilde duruyor. İki katlı olup değirmeninin içindeki merdivenlerden ikinci kata çıkılıyor.

Yel değirmenlerinin dönmesini sağlayan mekanizmalar göze çarpsa da uzun zamandır kullanılmadığından dolayı şu an sabit durumdalar. İçleri harabe gibi olan bu yel değirmenlerinin dış görünüşleri o kadar yıpranmamış. Şimdi de Piknikçiler, kampçılar, fotoğrafçılar bu yel değirmenleriyle hatıra fotoğrafları çekiliyorlar.

Yel değirmenlerinin karşısında bulunan köyde restoran & kafe var. Temiz su ihtiyacınızı tuvalet ihtiyacınızı buradan sağlayabilirsiniz. Gölün iki adet iskelesi var. Biri restoranın hemen önünde geniş bir iskele diğeri ise yel değirmenlerinin karşısındaki uzun iskeledir. Göl’de olta balıkçılığınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bu iskelelerde her mevsim ayrı ayrı güzel fotoğraflarda çekinebilirsiniz. Gündoğumu, günbatımı veya hafif kapalı havalarda çok güzel yansıma fotoğrafları elde edebilirsiniz. Kamp alanı olarak birçok olumlu yönü var. Giriş ücreti yok, çadır ücreti yok ve ateş yakma konusunda bir kısıtlama söz konusu değil. Etraftaki çam ormanından birçok yıkık ağaçtan yararlanıp kontrollü bir ateş yakabilirsiniz.

Kampçılar dikkat!

Gece yıldızları seyrinde kampınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ek olarak belirtmek gerekirse göle temizlik açısından bir puan verilecekse 10 üzerinden 4 puan verilebilir. Gelen insanların artıkları gölün kıyılarında, sazlıklarında direk göze çarpıyor. Yanınızda çöp poşetiyle gitmenizi ve çöplerinizi bırakmamanızı rica ediyorum. Aynı zamanda plastik atıklarınızı ateşte yakmamanızı rica ediyorum.

“Yel değirmeniyle mücadele eden Don Kişot’un hikâyesini bilir misin?
Bilirim tabii. Neden?
Don Kişot onları dev sanırken yoldaşı yalnızca yel değirmeni olduğunu görebilmişti.
Bu şimdi sizin Sancho Panza olduğunuz anlamına mı geliyor?
Bir bakıma evet. Çünkü neyin gerçek olup neyin olmadığını fark edebilmesine destek vermek için insanın yanında birinin olması bazen önemlidir.

Yürüdüğünüz, ilerlediğiniz yolda yanınızda sizi anlayan size destek olan birinin olması dileğiyle.”

Hepinize mutlu kamplar. Doğayla Kalın.

Diğer Yazılar
Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler Şimdi de Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler…
Devamını Oku
Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler Doğu Anadolu’da gezilecek yerler sıralamasını şimdi hep…
Devamını Oku
Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler Karadeniz’de gezilecek yerler, Türkiye’de yeşilliği…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir