Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da gezilecek yerler sıralamasını şimdi hep birlikte inceleyeceğiz;

 

20. yüzyılın ikinci yarısı itibari ile ortaya çıkan ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel ve psikolojik boyuttaki gelişmeler ve değişimler; alışkanlıklar ve ihtiyaçlar üzerinde de değişimler yaratmış; bunun sonucu olarak da uluslararası düzeyde yaygın bir turizm hareketi doğmuştur.

Turizm olgusu günümüzde sürekli bir sektör haline gelmiştir. Turizmin bu niteliği dünyada turizme yönelik ulusal ilgiyi de arttırmış; turizmden beklentileri olan ülkeler turizmin geliştirilmesine yönelmiştir.

Türkiye’de ise turizm sektörünün yapısal değişimi ve gelişimi 1980’li yıllarda başlamıştır. Elde edilen ekonomik veriler doğrultusunda turizmin Türkiye ekonomisini etkileyen bir sektör olduğu söylenilebilir.

Bu bağlamda Türkiye uluslararası ve iç turizm sektöründe, gerek doğal güzellikleri ile gerekse inşaa edilmiş yerleri ile tarih boyunca ve günümüzde oldukça dikkat çeken ve şanslı olan ülkeler arasındadır. Yedi bölgeden oluşan Anadolu, her bölgesinin kendine has güzellikleriyle ve tarihiyle turizm sektöründe başat olma özelliğine sahiptir desek abartmış olmayız. Anadolu’da yer alan Doğu Anadolu’da gezilecek yerleri sizler için bu yazımızda ele alıyoruz.

 

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Turizm Zenginlikleri

Ardahan, Erzincan, Kars, , Iğdır, Van, Malatya, Bitlis, Erzurum, Ağrı, Tunceli, Muş, Bingöl, Elazığ ve Hakkari şehirlerinden oluşan Doğu Anadolu Bölgesi, ülkenin en doğusunda yer alan, kendine has kültürü, doğal güzellikleri ve mimarisi ile yerli ve yabancı turisti kendisine aşık etmiş bir bölgemizdir. Doğu Anadolu Bölgesinde gezilecek yerler ise aşağıdaki gibidir.

 

Nemrut Gölü

Doğu Anadolu‘nun önemli şehirlerinden olan Bitlis, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. 7000 yıllık geçmişi olan tarihi bir şehirdir de aynı zamanda bu şehir. ile ön plana çıkan şehrin kendine has bir yapısı ve tarihi bulunmaktadır. Bitlis’in doğal güzellikleri saymakla bitmeyecektir ancak hem Türkiye’de hem de yurt dışında oldukça meşhur,  her yıl birçok yerli ve yabancı turisti ağırlayan Nemrut dağı krater gölü Doğu Anadolu’da mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

 

Girlevik Şelalesi

Erzincan şehir merkezine yaklaşık 35 kilometre mesafede bulunan Çağlayan Bucağı, Erzincan’ın Girlevik Köyü’nde yer alır. Yüksekliği yaklaşık olarak 30 metre olan, üç katlı, birçok koldan akan Girlevik Şelalesi’ne karşı ilgi yerli ve yabancı turistler tarafından her geçen yıl daha da artmaktadır.

 

 

Yüzen Ada

Solhan İlçesi’ne bağlı Hazarşah Köyü Aksakal göl mezrasında yer alan  Yüzen Ada, o yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiş olup,  Bingöl-Solhan karayolunda 4.5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Gölün etrafı dağlarla ve tepelerle kaplanmıştır. Gölün şu anki  alanı 300 metrekarenin üzerinde olup, göl derinliğinin minimum 50 metre olduğu tahmin edilmektedir. Madensel tuzların bulunmayan bu göl tatlı ve berrak bir yapıdadır. Gölün ortasında hareket eden üç ada olup adalar göl içinden ve birbirinden bağımsızdır. Üstüne binildiği taktirde her yöne doğru hareket etmektedir. Çevresi meşe ve yeşil alan ile kaplı olan Yüzen Ada, Doğu Anadolu’da gezilecek yerler arasında en dikkat çekici olan yerlerden bir tanesidir ve mutlaka ziyaretinin yapılması gereken yerlerdendir.

 

Ani Harabeleri

Türkiye’nin en önemli kültür mirasları arasında yer alan Ani Harabeleri Kars ilimizdedir.  Bu harabeler de bugüne kadar 40 kilise, şapel ve anıt mezar tespit edilmiş durumdadır. Farklı dinlere ait izleri bu harabelerde bulunabileceğiniz gibi; İpek Yolu Köprüsü, küçük hamam, Menuçehr Camii, Selçuklu Kervansarayı gibi birçok yapıtı da burada görebileceksiniz.

 

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı 1685 senesinde Çolak Abdi Paşa tarafından yapılmış ve tamamlanması 99 yıl sürmüştür. İki avlusu bulunan bu mimarinin iki de terası bulunmaktadır. Avluların etrafında çeşitli yapı topluluklarını görmek mümkündür. Hem iki kat hem de 3 katlı bölümleri bulunmaktadır ve içerisinde, eğlence yerleri, aşevi, harem, mahkeme salonu, mutfak, seyis odaları, hamam, toplantı salonları, oturma odaları, uşak odaları, koğuşlar, cezaevi, tavlalar, cephanelik, hizmet odaları bulunmaktadır. Doğu Anadolu’da gezilecek yerler kategorisinde en üstlerde yer alan bu saray, ülkemiz içinde en önemli turizm değerlerinden birisidir.

 

Akdamar Kilisesi

Van’ın ilçelerinden birisi olan Gevaş’da yer alan Akdamar Kilisesi, Akdamar Anıt Müzesi ismi ile de bilinir. Akdamar kilisesine ulaşmak için tek ulaşım yolu motorlar ile mümkün hale gelmektedir. Adanın Güneydoğu Bölgesinde yer alan bu kilise, 915-921 seneleri arasında yapılmıştır. Vaspurakan krallığı zamanında yapılan bu yapıtı 1.Gagik yaptırmıştır. 1296-1336 seneleri arasında kiliseye bir şapel eklenmiştir ve buraya eklenen yapıtlardan biriside Çan Kulesi’dir. Kilisenin batısında yer alan Jamaton da sonraki yıllarda kilisenin parçası haline gelmiştir.

 

Harput Kalesi

Doğu Anadolu’da gezilecek yerler sıralamasında önemli bir yeri olan Harput Kalesi, iki bölümden oluşmaktadır( İç kale ve dış surlar). Kalenin girişi dörtgen plana sahiptir ve Elazığ Ovasında kurulmuştur. Yapılan kazı çalışmaları ile birlikte yeni yaşam alanları keşfedilmiştir. Bu çalışmalar ile birlikte birçok zindan ve sağlık alanları keşfedilmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diğer Yazılar
Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler Şimdi de Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler…
Devamını Oku
Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler Karadeniz’de gezilecek yerler, Türkiye’de yeşilliği…
Devamını Oku
Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesinde Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesinde Gezilecek Yerler Marmara bölgesi Türkiye’nin tarihsel açıdan en…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir