Gezilecek Yerler

Ege Bölgesinde Gezilecek Yerler

Ege Bölgesinde Gezilecek Yerler

Ülkemizin en güzel bölgelerinden olan Ege Bölgesinde birbirinden güzel şehirlerimiz ve turistlerin ilgisini çeken yerler bulunur. Ege bölgesinde gezilecek yerler listesi arayanlar için, Ege’de ki en güzel yerleri sizler için derledik.

Efes

Efes, Roma tarihinden kalma antik bir kent olarak günümüze kadar gelmiştir. Efes M.Ö. 560 yılında Artemis tapınağının etrafına yapılmış bir liman kentidir. Bugün gezilen Efes ise büyük İskender’in generallerinden lysimakhos tarafından kurulmuştur. Bu kent yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Bergama Antik Kenti

Kahraman olarak nitelendirilen Pergamon’dan ismini aldığına inanılan Bergama, Asklepion’un inşa edildiği yerdir. Dünyanın ilk büyük sağlık merkezi olarak nitelendirilen bu yerde amfi tiyatrolar da bulunmakta ve bu amfi tiyatrolar en dik amfi tiyatro olarak bilinmektedir. İçinde Trian Tapınağı, Bergama Kalesini de barındıran bu antik kente 1 kilometrelik uzakta Kızıl Avlu bulunuyor. Ayrıca müzesinde Zeus Sunağı da mevuttur. Ege’de gezilecek yerler listesinin en tepesinde olmayı hak eden bu yeri mutlaka görmelisiniz.

 

Kula

 

Manisa’ya bağlı olan Kula ilçesi, Osmanlı mimarisini görebileceğiniz en nadide yapıtlardan birisidir ve burada yer alan Divlit yanardağı bölgenin değerlerinden birisidir. Bu yanardağda ki volkan konileri sanki dün sönmüşçesine canlı görünmektedir ve ülkemizin en genç volkan konilerinden bazıları burada bulunur. Şuan bilinen genç volkan konisi sayısı 68’dir. Buraya bağlı olan Çakallar Köyün de daha önce yaşamış insanların ayak izleri bulunmaktadır ve bu insanların 10 ila 12 bin yıl öncesinde yaşadıklarına inanılmaktadır.

 

 Bafa gölü

 

Ege bölgesinin en büyük gölü olan Bafa gölü doğal yaşam sevenler için çok uygun bir yerdir. Orada kamp yapabilir, eşsiz kuş sesleriyle zihninizi dinlendirebilirsiniz. Bafa gölünün içerisinde manastır kalıntıları bulunan adacıklar bulunur. Söke’ye 25 km mesafedeki Bafa gölü 60 kilometrekareye yayılıyor. Denizle bağlantısı olduğu için suyu biraz tuzludur.

 

Seferhisar

 

Seferhisar M.Ö. 3 bin yıllarına kadar uzanan tarihi bir mirasa sahiptir. Daha da geriye gidecek olursa Seferhisar’ın ortaçağdan kalma kalesi ve kale duvarları vardır. Yerliler kale duvarları içine yerleşim alanlar kurmuştur. Bu da oldukça dikkat çekicidir. Sığacık beyaz ağırlıklı bir köydür. Az ilerisinde ise Akkum plajı ve Teos Antik Kenti vardır. Kanuni sultan Süleyman tarafından yapılmış kale ve Doğanbey-Gerenalanı civarında Karaköse en ilgi çeken yeridir. Ayrıca Sığıcak’tan küçük bir tekneyle çevredeki koylardan denize ulaşabilir ve yüzebilirsiniz. Ege bölgesinde gezilecek yerler arasında Seferhisar, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer.

 

Peiene

Aydın’ın söke ilçesinde bulunan mykale civarında bulunan bu antik kent 12 iyon kentinden birisidir. Dünya üzerinde ilk olarak 2500 yıl önce ızgara şehir planıyla hala doğallığını korumaktadır. Şehrin üç kapısı vardır. Bu kapıların bir tanesi batıda diğer ikisi ise doğudadır. Şehrin koruyucusu olarak bilinen tanrıça Athena’ya ithafen yapılan Priene’nin en muazzam yapısıdır. Eğer buralara yolunuz düşerse bu muazzam kente uğramadan gitmeyin.

 

Miletos

Miletos

Miletos

Aydın’ın Didim ilçesi sınırlarında bulunan bu antik kent dünyanın ilk geometrik kent planıyla yapılmıştır. Kent M.Ö. 6. Yüzyıla dayanan uzun bir mazisi vardır. Tarihi etkileyecek şekilde gelişmiş kentler arasında yer almaktadır. bu alanda dünyanın en büyük amfitiyatroyu görmek mümkün. Gezinmeye başladığınızda karşınıza çıkacak kervansarayı, faustine hamamını, İlyas bey camii, bouleuterion, ionik stoa ve kuzey agora gibi muazzam yapıtları görebilirsiniz.

 

Cunda Adası

Cunda Adası

Cunda Adası

Bu adanın en meşhurları arasında ilk sırayı çam ve zeytin ağaçları alıyor. Adadaki yerleşim tarihi bundan 3500 yıl öncesine kadar inmektedir.  Cunda adası Osmanlı döneminde Ortodoksların dini merkezi olarak görülürmüş. Eskiden Rumlar bu adanın etrafını çam ve zeytin ağaçlarıyla doldurmuş. Çataltepe dediğimiz bölgede denize sıfır Ayışığı manastırı, Taksiyarhis kilisesi, kendine özgü sokaklar ve eski rum evlerinin göz alıcı rengârenk kapılarını, iskele boyunca sıralanan meşhur balıkçı lokantalarını görebilirsiniz. Cunda adasının paparina adlı balığı meşhurdur.

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Su Altı Arkeoloji Müzesi

Bodrum Su altı Arkeoloji müzesi

Cunda Adası

1995 yılında Avrupa’nın övgü ödülüne layık görülen Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmiştir. Kayralı prenses salonu M.S. 7. Yüzyıla ait doğu roma batığı, cam batığı salonu, tektaş batığı sergilenmektedir. Ziyaretçilere açıktır. Geçen yıl bu antik alan yerli ve yabancı olmak üzere tam 199 bin 443 kişinin ziyarette bulunduğu kıymetli yerlerimizdendir.

 

Gelibolu

Gelibolu

Gelibolu I. Dünya savaşında bizim hem gururumuz hem de yaralı kalbimizdir. Gelibolu yarımadasın da bulunan Çanakkale Şehitliğini anlamlı ve duygusal yerlerimizdendir. Ege turuna çıktığınız zaman buraya uğrayıp, şehitlerimizi anabilir ve doğallığın keyfini çıkarabilirsiniz.

 

Ayvalık

Ayvalık

Ege’de gezilecek yerler listesinde önemli bir yeri olan Ayvalık’a mutlaka uğramalısınız. Eşsiz plajı ve yerli halkın sıcakkanlılığı ile oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca neredeyse her yer zeytin ağaçlarıyla kaplıdır. Ayvalık’ta birçok restoran vardır. Bu restoranlarda enfes ege lezzetleri tadabilirsiniz. Sarımsaklı plajına uğramanızı ve mevsim yaz ise muhakkak o serin denizde yüzmenizi tavsiye ederim.

 

Ege’nin incisi olan İzmir’in sahil kasabalarından olan urla İzmir’e 35 km uzaklıktadır. Urla da sadece denize girip güneşlenmek istemiyorsanız harikulade olan limanlarda yürüyüş yapabilir ve akşamları sanat sokağında eğlenebilirsiniz. Tatil ya da gezi amaçlı düşünüyorsanız muhakkak Urla’ya uğrayın.

 

Diğer Yazılar
Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler Şimdi de Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler…
Devamını Oku
Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler Doğu Anadolu’da gezilecek yerler sıralamasını şimdi hep…
Devamını Oku
Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler Karadeniz’de gezilecek yerler, Türkiye’de yeşilliği…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir