Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Şimdi de Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler listemize bir göz atalım

Bölgenin büyük bir kısmı karasal iklim altında olmakla beraber bitki örtüsü bozkır olan Güneydoğu Anadolu bölgesi, tarım açısından zengin toprakları olmasına rağmen sulama yetersizliğinden dolayı tarım faaliyetleri yeterince gelişkin değildir. Bu bölgemizde mercimek, buğday, üzüm ve Antep fıstığı yetiştirilir. Hayvancılık faaliyetlerinin de sık sık görüldüğü Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli özelliği petrol yataklarını bulunmasıdır. Ülkemizdeki araçların %27lik bir kısmının yakıt ihtiyacını gideren Güneydoğu Anadolu bölgesi ülkemizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bölgenin coğrafi yapısının ovalarla dolu olması tarih boyunca birçok millet ve uygarlığın bu bölgeye yerleşmesini sağlamış ve kültürel mirasımıza gelişim imkanı sağlamıştır. Yer yer yapay ağaçlandırma ile orman oluşturulan alanlarında çok olduğu Güneydoğu Anadolu bölgesinde gezilip görülecek birçok tarihi ve mimari yapı mevcuttur. Yolunuz buraya düşerse Güneydoğu Anadolu’da gezilecek yerler listemizdeki yerleri gezme imkanınızı mutlaka değerlendiriniz.

Mardin evleri

Mardin evleri

Hasankeyf İlçesi (Batman)

Hasankeyf ilçesinin tarihi 10. 000 yıl öncesine kadar dayanmakla birlikte vaktiyle Sümer, Akad, Artuklu, Pers, Bizans ve Osmanlı gibi birçok medeniyeti yapısında bulundurmuş ve bu medeniyet-uygarlıklardan etkilenmiştir. Dicle nehri kenarına kurulan bu ilçemiz vaktiyle medreselere, rasathanelere ve darüşşifalara (hastanelere) ev sahipliği yapmaktadır. Artuklu Hamamı ve Zeynel Bey türbesi gibi önem taşıyan tarihi yapılara ev sahipliği yapan Hasankeyf Kalesi ise M. S. 363 yılında Bizanslılar tarafında inşa edilen bu kale çok sağlam bir yapıya sahip olmanın yanında korunaklı bir alan oluşturmaktadır. Güneydoğu Anadolu’da gezilecek yerler listemizin en popüleri olan bu yeri mutlaka ziyaret ediniz.

Batman Kilise, Manastır ve Medreseleri

Saint Pierre Manastırı (Komk Manastırı), Mor Kiryakus Manastırı, Çorti Kilisesi ve Zevruney Vadisi Tek Nefli Kaya Kilisi gibi birçok tarihi yapıya sahip olan Batman ilimizde gezilecek birçok dini ve eğitim açısından tarih kokan yapı bulunmaktadır. Bu yapıların yapım zamanı net olarak bilinmesede çeşitli kazılar yapılarak birçok motif ve işleme bulunmuştur.

Kartal Yuvası/Mardin Kalesi (Mardin)

Kartal Yuvası olarak da bilinen Mardin Kalesi, şehrin büyük bir kısmını kapsayan görüş açısıyla Mardin ilimizin tüm güzelliklerini ayaklar altına sermektedir. Zaman içerisinde Subari, Sümer, Babil, Mitaniler, Asur, Hamdaniler, Selçuklular, Artuklu, Karakoyunlu, Pers, Roma, Bizans, Emevi, Abbasi, Akkoyunlu, Safaviler, Osmanlılar gibi önemli uygarlık ve milletlere ev sahipliği yapmış olan önemli bir yerleşke olan Mardin kalesi günümüzde de turistlerin uğrak noktalarından birisidir. ,

Mimari Güzellikleriyle Mardin

Kartal Yuvasının dışında sokakları ve hatta evleriyle tarih kokan şehrimiz olan Mardin, sarı kalkerden yapılma düz çatılı evlere ve dinlerin buluşma noktasıyla tam anlamıyla kültürlerin birbirleriyle harmanlandığı tarihin nadide incilerinden birisi olan şehrimizdir.
Germ-i Ab Kaplıcası, Emir Hamamı, Savurkapı Radviyye Hamamı ve Emünüddin Hamamları gibi birçok hamam ve kaplıcayı yapısında bulunduran Mardin’in şifalı sularını görmeden Güneydoğu Anadolu bölgesinden ayrılmayınız. Güneydoğu Anadolu’da gezilecek yerler neresi diye araştırıyorsanız listenize bu yeri de ekleyin.

 

Beyazsu (Mardin)

Midyat-Nusaybin yolunun 25. kilometresinde bulunan bu cennetten çıkma dünya güzelliği, Mardin ilimizin içme suyu ihtiyacını karşılamaktadır. Kurak bitki örtüsünün ortasında yeşil kavak ve söğüt ağaçlarının güzelliğine güzellik katan Beyazsu Mardin ilimizin görülmesi gereken yerlerinden birisidir.

 

Balıklıgöl /Halil-ür Rahman Gölü (Şanlıurfa)

 

Şanlıurfa’nın simgesi haline gelmiş olan Balıklıgöl’ün hikayesini bilmeyen yoktur ama kısaca bahsedecek olursak;
Hz. İbrahim putperestliğe karşı mücadeleye başlayınca döneminin Kralı Nemrut tarafından yakalanır ve şu anki gölün olduğu alanda dev bir ateş yaktırılarak yukarıdaki bir tepeden mancılıkla içine atılır. İşte tam o anda Allah tarafından ateşe “Ey ateş, İbrahim’e karşı serin ve selamet ol”‘ emri verilmesi üzerine ateş suya, odunlar da balığa dönüşür. Günümüzde çeşitli yerlerden şifa bulmak amacıyla Balıklıgöle gelen turistler hem tarihi ve şifalara ev sahipliği yapan balıklıgölü turlayabiliyor hem de balıkları besleyebiliyorlar.

 

 Hz. İbrahim’in Doğduğu Mağara ve Dergah Cami(Şanlıurfa)

Anlatılanlara göre Balıklıgöl hikayesindeki kral Nemrut Hz. İbrahim doğmadan önce bir rüya görür. Rüyasını Müneccimlere anlatan Nemruta müneccimler aynı yıl doğan bir çocuğun, saltanatına son vereceği haberini verirler. Nemrutta bu rivayetin ardından askerlerine doğacak olan bütün erkek çocuklarını öldürmeleri emrini verir. Fakat      Hz. İbrahim’in annesi gizlice bir mağarada doğum yapar ve onu 7 yıl bu mağarada gizler. Şanlıurfa’nın merkezinde bulunan bu mağara rivayete göre Hz. İbrahim’in doğduğu yer olmakla birlikte günümüzde yerli ve yabancı turistlerini karşılamaktadır.

 

Şahinbey Millî Mücadele Müzesi ( Gaziantep)

Kurtuluş Savaşı’nda Gaziantep’in verdiği mücadelenin anlatıldığı Şahinbey Millî Mücadele Müzesi, mağaraları olan iki binanın birleşiminden oluşmuş ve şehrin savaş sürecinde geçirdiği zorluk zamanlara ayna tutan bu müze, haftanın her günü ziyarete açıktır.

Gaziantep Kalesi (Gaziantep)

Ne zaman yapıldığı tam olarak bilinmeyen Gaziantep kalesi, Roma imparatorluğu döneminde gözetleme amacıyla kullanılmıştır. Tarih boyunca çeşitli restorasyonlara uğramakla birlikte günümüzde Gaziantep’in sembolü haline gelmiştir.

Nemrut Dağı Milli Parkı (Adıyaman)

2134 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağı eski bir volkanik dağ olmasıyla birlikte dağın zirvesinde dünya çapında ün kazanmış ve koruma altına alınmış birçok heykel bulunmaktadır. Nemrut Harabeleri olarak da anılan bu heykeller günümüzde birçok turisti kendisine çekmektedir.

 

Perre Antik Kenti (Adıyaman)

Kommagene İmparatorluğu’ndan bizlere miras kalan yazıtlarda bahsedilen antik kentlerden birisi olan Perre Antik kenti, su kaynaklarıyla ünlenmiş ve şehrin kale duvarlarının günümüzde birçoğu yapısını korumuştur. Günümüzde koruma altında olan Perre Antik kenti Adıyaman ilimizin gezilmesi gereken yerlerinden birisidir.

Diğer Yazılar
Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler Doğu Anadolu’da gezilecek yerler sıralamasını şimdi hep…
Devamını Oku
Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler Karadeniz’de gezilecek yerler, Türkiye’de yeşilliği…
Devamını Oku
Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesinde Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesinde Gezilecek Yerler Marmara bölgesi Türkiye’nin tarihsel açıdan en…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir