Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz'de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz’de gezilecek yerler, Türkiye’de yeşilliği simgeleyen Karadeniz Bölgesi, kendisine has insanları ve keşfedilecek onlarca yeri bulunan bölgelerimizden birisidir. Gelin hep beraber; Karadeniz’de gezilecek yerler listemize bir göz atalım.

Yörük Köyü

Karadeniz’de gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen Yörük Köyü olmayacaktır birçok insan için; ama Karadeniz’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Daha çok Safranbolu’nun evlerine benzetilse de, farklılıkları elbette bulunur. Evlerin çoğunluğu iki katlıdır ve en eski ev 650 yaşındadır. 140 hanesi olan bu köyde ki en yeni ev ise, 90 yaşındadır. Bu köyü özel kılan ise, köydeki evlerin mimari yapısıdır ve bu yapı yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Ayrıntılı bilgiye bu siteden ulaşabilirsiniz

Akgöl

Karadeniz en güzel yerler listesinde önemli bir yeri bulunan Akgöl, Sinop’da yer alan ve cennetin dünyada ki temsilcilerinden bir tanesidir. Burayı özel kılan ise, muhteşem manzarasıdır. Eğer doğa ile iç içe olup, huzuru ciğerlerinize çekmek istiyorsanız Akgöl tam sizlik bir yerdir. Burasının en güzel yönlerinden birisi de her mevsimde farklı güzelliklere sahip olmasıdır. Hangi mevsimde giderseniz gidin, buranın güzelliğinden etkileneceksiniz. Özellikle yaz ve bahar aylarında, kuş sesleri ve yemyeşil alanların büyüsü, sizi bir fantastik filmin içinde duygusunu hissettirecektir.

Ballıca Mağarası

Tokat’ın Pazar ilçesinde yer alan ve Ballıca ismi ile de bilinen Ballıca mağarası, Karadeniz’in bilinmeyen yerleri arasında yer alır. 1995 senesinde turistlere açılan bu yer, 680 metre uzunluğa sahiptir ve mağaranın yüksekliği 95 metre uzunluğundadır. Soğan sarkıtları, özellikle yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır. Karadeniz de gezilecek yerler listesi yapıyorsanız bu mağarayı da mutlaka listenizde bulundurmalısınız.

Bandırma Vapuru Müzesi

Orta Karadeniz’de gezilecek yerler listesinde Bandırma Vapuru Müzesi olmazsa olmazlar arasında yer alır. Türkiye tarihinde ki en önemli olaylardan birisi olan, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 senesinde Samsun’a gelmesi, Bandırma Vapuru ile seyahat etmesi ile mümkün olmuştur. Bu müze içerisinde 13 adet bal mumu heykel yer alır ve müze içerisinde o dönemde yaşananları ruhunuzda hissedeceksiniz. Bandırma  Vapuru öncesinde batmıştır ve sonrasında bir şirket tarafından satın alınmıştır. Yük ve yolcu taşımacılığı için kullanılmaya başlanan bu vapur 19 Mayıs 1919 Mayıs ayında Atatürk’ün de içinde yer aldığı yolculuğu bitirerek tarihte önemli bir yer etmeyi başarmıştır. 1925 senesinde tekrar bozulan bu vapur, sonrasında parçalanmak üzere emekliliğe ayrılmıştır. Müze de bulunan vapur ise bir taklittir ve orijinalinin neredeyse birebir aynısıdır.

Sümela Manastırı

Doğu Karadeniz’de gezilecek yerler listesinin en başında yer alan Sümela Manastırı, ihtişamlı bir görüntüsü ile Türkiye turizminde önemli bir yere sahiptir. Bu manastır M.S 365 – 395 seneleri arasında inşa edilmiş ve 1923 senesine kadar manastırda ki dini faaliyetler devam etmiştir. Yabancı ve yerli turistler için çok önemli bir yer olan Sümela Manastırı, Meryem Ana Manastırı olarak da bilinir. Büyük bir dağın tam ortasına inşa edilen Sümela Manastırı, her anlamı ile farklı ve ihtişamlıdır.

Sırt Yayla

Sırt Yayla, Doğu Karadeniz gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir yerdir ve 300 nüfusu içerisinde barındırır. Karadeniz dendiğinde ilk akla gelen kelimelerden birisi yayladır ve Sırt Yaylası da bu yaylalardan en önemlilerinden birisidir. Burada turistler için pansiyonlar bulunur ve etkileyici görüntüsü sayesinde insanlara bir rüyadaymış hissi yarattırır. Doğanın aslında bizden ne kadar üstün olduğunu hatırlatan bu yayla sayesinde, görkemli dağların büyüleyici görüntüsünün etkisi altında sizlerde kalacaksınız.

Ulugöl Tabiat Parkı

Karadeniz’de gezilecek yerler listesinde ki tek tabiat parkı Ulugöl Parkıdır ve bu park sadece Karadeniz’in değil, Türkiye’nin en temiz havasına sahip yerlerinden birisidir. Burada yer alan göl ve çevresinde ki ormanlık alanlar size doğa ile iç içe bir tatil yapma fırsatını sunar.

Yedigöller

Karadeniz’in her tonunu içinde barındıran Yedigöller, Bolu’nun en çok ziyaret edilen turistik bölgelerindendir. 1965 yılında milli park olarak ziyarete açılan Yedigöller 7 farklı gölden oluşuyor. Yedigöller gezilecek yerler ise birçok farklı dinlenme ve aktivite alanından oluşuyor.

Yeşilin bin bir türlü halini göreceğiniz Yedigöller’de şimdiye kadar görmediğiniz büyüklükte ağaçlar, eşsiz manzaralar ve farklı hayvan türleriyle karşılaşacaksınız. Dar ve kıvrımlı yollarda ilerlerken temiz havanın tadını çıkartacak ve harika bir tatil deneyimi yaşayacaksınız. Karadeniz gezilecek yerler listesi yapıyorsanız ve bu listede Yedigöller yok ise tatilinizi tam yapmamış olacaksınız.

Büyükgöl

24.895 metrekarelik bir alana yayılmış olan Büyükgöl, Yedigöller’in en büyük gölüdür ve içerisinde gökkuşağı, mercan, Abant Alası ve kadife türlerine balıklar yaşıyor.

Seringöl

Büyükgöl’ün kuzey bölgesinde yer alan Seringöl, bir heyelan gölüdür ve kapladığı alan 1.756 metrekaredir.

Deringöl

15.063 metrekarelik bir alanda bulunan Deringöl’de derinlik 10 metreyi geçtiği için bu isimle anılıyor. Büyükgöl’ün devamı olan Deringöl, çevresinde yürüyüş yolları ve tesisler bulunuyor. Ayrıca bu gölde balık tutmak serbesttir.

İncegöl

1.036 metrekare genişliğinde olan İncegöl, oldukça uzundur ve etrafında dinlenme alanları bulunmaktadır.

Sazlıgöl

Tamamen sazlıktan oluşan Sazlıgöl, İncegöl’ün bitiminde yer alır ve genişliği 5.950 metrekaredir.

Nazlıgöl

Dibinden su sızdıran ve bu sular da güneydoğusunda yüzeye çıkarak şelale oluşturan Nazlıgöl için Şelale Gölü de deniyor. 15.760 metrekarelik bir alana yayılmış olan Nazlıgöl etrafında oldukça farklı manzaralar bulunuyor ve fotoğraf sanatçıları için harika kadrajlar oluşturuyor.

Kurugöl

150 metrekare genişliğinde olan Kurugöl, sadece Nazlıgöl’ün fazla su sızdırmadığı dönemlerde doluyor. Diğer aylarda ise kurudur. Adını da buradan alıyor.

Yığılca Saklıkent Şelalesi

Birçok farklı tesisle bezenmiş olan Kapankaya Tepesi, bölgedeki tüm gölleri ve harika doğal peyzaj örneklerini gözler önüne seriyor. Yedigöller gezilecek yerler arasında her yeri bir arada görmek için tercih edilecek bu eşsiz tepeye tırmanmak ise biraz yorucu olabiliyor. Ancak bu yorulmayı göze alıp tepeye çıkarsanız sizi unutmayacağınız harika güzellikler karşılayacak.Düzce, Yığılca ilçesinde bulunan ve Yedigöller bölgesi ile birleşen bir yapısı bulunan Yığılca Şelalesi, trekking, piknik, kamp yapmak için oldukça iyi seçim olacaktır. Şelaleyi izlemek için ise ahşap çatılı seyir terasları oldukça keyifli anlar oluşturuyor.

Kapankaya Tepesi

Birçok farklı tesisle bezenmiş olan Kapankaya Tepesi, bölgedeki tüm gölleri ve harika doğal peyzaj örneklerini gözler önüne seriyor. Yedigöller gezilecek yerler arasında her yeri bir arada görmek için tercih edilecek bu eşsiz tepeye tırmanmak ise biraz yorucu olabiliyor. Ancak bu yorulmayı göze alıp tepeye çıkarsanız sizi unutmayacağınız harika güzellikler karşılayacak.

Diğer Yazılar
Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler Şimdi de Güneydoğu Anadolu’da Gezilecek Yerler…
Devamını Oku
Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu’da Gezilecek Yerler Doğu Anadolu’da gezilecek yerler sıralamasını şimdi hep…
Devamını Oku
Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesinde Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesinde Gezilecek Yerler Marmara bölgesi Türkiye’nin tarihsel açıdan en…
Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir